خالق ChatGPT چگونه از شرکت خودش اخراج شد؟

به گزارش وبلاگ جزیره، آدینه شب هیئت مدیره OpenAI، شرکت سازنده چت بات محبوب ChatGPT، طی یک اقدام غیرمنتظره، مدیرعامل این شرکت، یعنی سم آلتمن را اخراج کرد. آلتمن علاوه بر مدیرعامل، یکی از بنیان گذاران OpenAI هم محسوب می گردد. در این مطلب نگاهی به خط زمانی اخراج آلتمن از سمت مدیریت OpenAI داریم.

خالق ChatGPT چگونه از شرکت خودش اخراج شد؟

درحالی که بیش از 24 ساعت از اخراج آلتمن می گذرد، هنوز ابهامات زیادی درباره تصمیم هیئت مدیره وجود دارد. حتی همین چند ساعت پیش گزارش ها از مذاکره هیئت مدیره با آلتمن برای بازگشت او به عنوان مدیرعامل به OpenAI خبر دادند. اما چگونه سم آلتمن از OpenAI اخراج شد؟

خط زمانی اخراج سم آلتمن از OpenAI

در ادامه نگاهی به تایم لاین وقایع منتهی به اخراج مدیرعامل سابق شرکت سازنده ChatGPT داریم.

25 آبان ماه: ایلیا ساتسکیور تماس با آلتمن را برنامه ریزی می نماید

طبق پست رئیس سابق OpenAI، گرگ بروکمن، در شبکه اجتماعی ایکس، ایلیا ساتسکیور، محقق ارشد و هم بنیان گذار OpenAI، پنجشنبه عصر درباره برنامه ریزی برای تماس در عصر آدینه به آلتمن پیغام می دهد:

سم و من از آنچه هیئت مدیره امروز انجام داد، شوکه شده و ناراحتیم. سم پس از دریافت پیغام از ایلیا برای صحبت در عصر آدینه، در یک جلسه با هیئت مدیره بدون گرگ در گوگل میت حاضر می گردد. در این جلسه ایلیا به سم می گوید که اخراج شده است و خبر آن به زودی اعلام می گردد.

25 آبان ماه: اخراج آلتمن به موراتی اعلام می گردد

میرا موراتی

طبق ادعای بروکمن، خبر اخراج سم آلتمن پنجشنبه شب به میرا موراتی، مدیرعامل نو و البته موقت OpenAI اطلاع داده می گردد.

26 آبان ماه: تنزل رتبه بروکمن و اعلام عمومی اخراج آلتمن

بروکمن در پست خود می گوید که در عصر آدینه پیغامی از ساتسکیور دریافت می نماید که از او می خواهد یک تماس سریع با او بگیرد. پس از ارسال یک لینک گوگل میت، به بروکمن گفته می گردد که از ریاست هیئت مدیره کنار گذاشته شده است، اما همچنان عضوی حیاتی برای OpenAI محسوب می گردد و رئیس باقی می ماند. بعلاوه خبر اخراج آلتمن به بروکمن اعلام می گردد.

ایلیا ساتسکیور

در ادامه روز، OpenAI با انتشار بیانیه ای به طور رسمی تغییرات ساختاری ازجمله اخراج آلتمن را اعلام می نماید. تیم مدیریتی OpenAI پس از انتشار بیانیه، از تغییرات مطلع می گردد. ظاهراً در همان روز جلسه ای همه جانبه برگزار می گردد و ساتسکیور از اخراج آلتمن حمایت می نماید. ساتسکیور مدعی می گردد که برای محافظت از مأموریت OpenAI مبنی بر سومندکردن هوش مصنوعی برای بشریت، برکناری آلتمن ضروری بوده است.

27 آبان ماه: بیانیه مایکروسافت و استعفای بروکمن به همراه محققان ارشد OpenAI

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، یکی از سرمایه گذاران و شرکای اصلی OpenAI، بیانیه ای درباره اخراج آلتمن منتشر کرد:

همان طور که در رویداد Ignite مایکروسافت شاهد بودید، ما به نوآوری سریع در عصر هوش مصنوعی ادامه می دهیم و از بیش از 100 محصول از سیستم های هوش مصنوعی، مدل ها و ابزارها در Azure گرفته تا کوپایلوت رونمایی کردیم. از همه مهم تر، ما متعهد به ارائه تمام آن ها به مشتریان خود و ساخت آینده هستیم. ما یک توافق بلندمدت با OpenAI داریم و به هرآنچه که برای ارائه نوآوری هایمان احتیاج است، دسترسی داریم. ما به شراکتمان، میرا و تیم متعهد می مانیم. با یکدیگر به ارائه مزایای معنادار این فناوری به دنیا ادامه می دهیم.

گرگ بروکمن

در ادامه روز، بروکمن خبر استعفای خود از OpenAI را اظهار داشت. بروکمن در پستی گفت که پس از شنیدن خبر اخراج آلتمن تصمیم به استعفا گرفته است. در کنار بروکمن، سه محقق ارشد OpenAI هم استعفای خود را اظهار داشتند.

27 آبان ماه: بودجه در معرض خطر OpenAI و برنامه ریزی آلتمن برای تأسیس شرکتی نو

با اخراج سم آلتمن، فروش برنامه ریزی شده سهام کارمندان OpenAI که ارزش این استارتاپ را به حدود 86 میلیارد دلار می رساند، در معرض خطر قرار گرفته است. به گفته منابع مطلع، احتمالاً دیگر خبری از فروش سهام نخواهد بود یا اینکه ارزش سهام به خاطر اتفاقات اخیر کاهش می یابد.

طبق گزارش ها، آلتمن به سرمایه گذاران گفته که در پی راه اندازی یک شرکت نو است و احتمالاً بروکمن هم در آن نقش خواهد داشت. این احتمال وجود دارد که آلتمن در پی تأسیس یک استارتاپ فعال درزمینه ساخت تراشه های هوش مصنوعی باشد.

28 آبان ماه: کوشش برای مدیرعاملی مجدد آلتمن

سم آلتمن

تقریباً یک روز پس از اعلام خبر برکناری آلتمن، گزارش ها از فشار سرمایه گذاران بر هیئت مدیره برای بازگرداندن آلتمن به عنوان مدیرعامل خبر می دهند. علاوه براین، ظاهراً هیئت مدیره هم درحال مذاکره با سم آلتمن است؛ هرچند هنوز تعیین نیست که آلتمن با بازگشت خود موافقت کند.

منبع: انتخاب

به "خالق ChatGPT چگونه از شرکت خودش اخراج شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خالق ChatGPT چگونه از شرکت خودش اخراج شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید