کشف کلاه خودی از 2500 سال قبل

به گزارش وبلاگ جزیره، باستان شناسان به تازگی با کاوش در شبه جزیره Pelješac کرواسی یک کلاه خود ایلیری (یونان باستان) را از زیر خاک بیرون کشیده اند، که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد بازمی شود.

کشف کلاه خودی از 2500 سال قبل

انشنت اوریجینز نوشته است این شیء دومین کلاه خود مشابهی بوده که در این محوطه باستان شناسی کشف شده است و بینش بیشتری را درباره سنت های آیینی و رزمی جوامع باستانی در امتداد ساحل شرقی آدریاتیک ارائه می دهد.

این کلاه خود در بنایی در نزدیکی تپه های خاکسپاری واقع در محوطه باستان شناسی کشف شده است و گمان می رود پیشکش شده باشد. به این ترتیب، این شیء نشان دهنده مهارت رزمی ایلیری های باستان است و بعلاوه نشان دهنده ساختارهای پیچیده اجتماعی و باورهای معنوی است.

وجود اشیاء مخصوص خاکسپاری، مانند سلاح های آهنین که در کنار نخستین کلاه خود کشف شده است، نشان می دهد این اشیاء به جنگجویان اشرافی تعلق داشته اند.

کاوشگران علاوه بر کلاه خودها، مجموعه قابل توجهی از اشیاء مخصوص خاکسپاری را در این محوطه کشف کردند که از جمله آنها می توان به 15 سنجاق سینه برنزی و نقره، زیورآلات برنز مارپیچ، سوزن و صدها مهره شیشه ای و کهربایی اشاره نمود. بعلاوه یک نیم تاج برنز و بیش از 30 ظرف به سبک یونانی که بسیاری از آنها در کارگاه های معروف آتیک و ایتالیا فراوری شده اند، نشان دهنده شبکه های فرهنگی و تجاری گسترده آن موقع است.

این یافته ها نه تنها از نظر تاریخی، بلکه به خاطر نقش شان در رابطه با تعاملات بین تمدن یونان و ایلیری نیز از اهمیت برخوردارند.

منبع: گردشبان

به "کشف کلاه خودی از 2500 سال قبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف کلاه خودی از 2500 سال قبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید