خامه درس فیزیک کوانتوم می دهد!

به گزارش وبلاگ جزیره، کمی خامه به قهوه صبح خود اضافه کنید تا ابرهای مایع سفیدرنگ در اطراف فنجان شما بچرخد. اما چند ثانیه به آن فرصت دهید تا چرخش ها ناپدید شوند و شما را با یک لیوان معمولی حاوی مایع قهوه ای باقی بگذارند.

خامه درس فیزیک کوانتوم می دهد!

به گزارش خبرگزاری وبلاگ جزیره ، چیزی مشابه همین موضوع در تراشه های کامپیوتری کوانتومی اتفاق می افتد. این تراشه ها دستگاه هایی در کوچک ترین مقیاس ها هستند که به ویژگی های عجیب کیهان دست می زنند؛ جایی که اطلاعات می توانند به سرعت درهم ریخته شوند و قابلیت های حافظه این ابزارها را محدود کنند.

راهول ناندکیشور، دانشیار فیزیک در دانشگاه کلرادو بولدر می گوید لزومی ندارد که اوضاع اینطور پیش برود!

در یک ایده تازه برای فیزیک نظری، او و همکارانش از ریاضیات استفاده کرده اند تا نشان دهند که دانشمندان می توانند اساساً سناریویی ایجاد کنند که در آن شیر و قهوه هرگز باهم مخلوط نشوند و مهم نیست چقدر آن ها را به هم می زنیم.

یافته های این گروه ممکن است منجر به پیشرفت های تازهی در تراشه های کوانتومی شود که روش های تازهی را برای ذخیره اطلاعات در اجسام بسیار ریز در اختیار مهندسان قرار می دهد.

ناندکیشور، نویسنده ارشد این مطالعه تازه می گوید: به الگوهای چرخشی اولیه فکر کنید که وقتی خامه را به قهوه صبح خود اضافه می کنید، ظاهر می شوند. تصور کنید این الگوها بدون توجه به مدت زمانی که تماشا کرده اید به چرخش و پایکوبی ادامه می دهند.

محققان هنوز باید آزمایش هایی را در آزمایشگاه انجام دهند تا مطمئن شوند که چرخش های بی خاتمه واقعاً امکان پذیر هستند. اما نتایج این گروه یک گام بزرگ روبه جلو برای فیزیکدانانی است که در پی ایجاد موادی هستند که برای مدت طولانی خارج از تعادل یا در تعادل باقی می مانند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "خامه درس فیزیک کوانتوم می دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خامه درس فیزیک کوانتوم می دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید