نخستین کتاب پژوهشی درباره راه آهن شمال با عنوان مینیاتور شمال رونمایی شد

به گزارش وبلاگ جزیره، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، نخستین کتاب پژوهشی درباره راه آهن شمال با عنوان مینیاتور شمال رونمایی شد.

نخستین کتاب پژوهشی درباره راه آهن شمال با عنوان مینیاتور شمال رونمایی شد

مینیاتور شمال عنوان کتابی 180 صفحه ای است که پس از سه سال فعالیت پژوهشی درباره راه آهن شمال به مرحله انتشار رسید و در هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران با حضور زوراب پلولیکاشویلی، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری رونمایی و به بازار کتاب معرفی گشت.

این کتاب که از طریق عباس مهدوی، پژوهشگر حوزه گردشگری تالیف و از سوی نشر نت با قیمت 190 هزار تومان به بازار کتاب عرضه شد، در 180 صفحه جزئیاتی مجذوب کننده و گفته نشده درباره راه آهن شمال که به عنوان بخشی از راه آهن سراسری ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده را روایت می کند.

مینیاتور شمال در 87 عنوان موضوعی به تشریح جاذبه ها، تاریخچه، اجزای مسیر و زیرساخت های ریلی، رخدادهای تاریخی، اطلاعات فنی، معرفی شرکت ها و مهندسان سازنده راه آهن شمال و برخی جزئیات دیگر درباره این مسیر ریلی زیبا می پردازد.

علاوه بر محتوای نوشتاری کتاب، حدود 110 عکس کمتر دیده شده راه آهن شمال از گذشته تا امروز نیز در این کتاب واقع شده است.

پژوهشگر و نویسنده مینیاتور شمال اظهار کرد: نبود منبعی مناسب و در دسترس همگان برای معرفی جاذبه های راه آهن شمال همواره یکی از دغدغه های شخصی ام بود. تلاش کردم که با گردآوری اطلاعات گسترده و روایت داده ها در قالب نوشتاری روان و ساده برای مخاطبان، گامی برای معرفی بهتر و بیشتر این جاذبه مهم زیرساختی مازندران بردارم.

عباس مهدوی با بیان اینکه مسیر راه آهن شمال را باید مسیر زندگی، سخت کوشی و ناگفته ها توصیف کرد، گفت: ما فقط ریل، ایستگاه، لوکوموتیو، واگن و برخی زیرساخت ها را می بینیم، اما قصه پرفراز و نشیب این مسیر رویایی را که سرشار از روایت زندگی انسان هایی است که این شاهکار مینیاتوری را در دل دشت و کوه و جنگل رقم زده اند، نشیده ایم.

وی افزود: لوکوموتیوها سوار بر ریل ها مسیری را طی می کنند که حرف ها برای گفتن دارند و دلشان می خواهد روزگار راه آهن شمال را روایت کنند. راه آهن شمال مسیری برای رسیدن به شمال است، اما با کمی ذوق و علاقه می تواند لحظات مفرح و پرهیجانی را برایمان به خاطره تبدیل کند و در فکر به یادگار بگذارد. هدفم از نوشتن کتاب مینیاتور شمال این بود که با نگاهی دیگر به راه آهن، سراغ عجایب و قصه آدم هایی برویم که زندگیشان با راه آهن پیوند خورده است.

این پژوهشگر حوزه گردشگری شرح داد: یادگارهای راه آهن شمال بسیار زیاد است. ماجراهایی در این مسیر ریلی رقم خورد که در تاریخ سیاسی این سرزمین نقش پررنگی داشت. اما سیاست مانع دیدن جسم رنجور کارگرانی شد که نزدیک به یک قرن پیش با ابزار ابتدایی، شگفت انگیزترین معماری ریلی جهان را خلق کرده اند و جسم برخی از آنها در جوار ریل آرام گرفته است.

مهدوی افزود: راه آهن شمال به دلیل حضور مهندسان و تکنسین های خارجی و ماجراهای جنگ جهانی دوم، برای گردشگران خارجی نیز پرجاذبه است و ماهیتی فراملی دارد. تلاش کردم در این کتاب جاذبه های گردشگری و رویدادهای پر رمز و راز این مسیر را روایت کنم.

وی با اشاره به ظرفیت گردشگری ریلی برای رونق شاخه ای مجذوب کننده از گردشگری در مازندران بیان کرد: گردشگری راه آهن یا آنچه از آن قطار گردشگری نیز یاد می شود، مجموعه گردش هایی است که در آن قطار و راه آهن فقط وسیله حمل و نقل و جابجایی به حساب نمی آید بلکه خود راه آهن، زیبایی های ابنیه و مسیر آن، تاریخ ساخت خط سراسری، فرهنگ و تاثیرات اجتماعی شکل گرفته و هرچه به خط آهن، ایستگاه، تجهیزات و قطار مربوط می شود، موضوع اصلی گردشگری ریلی است.

این کارشناس و فعال حوزه گردشگری گفت: هدف اصلی در این سبک از گردشگری ارائه تصویری از شرایط اجتماعی و مالی و فرهنگ کار در ایران در زمان احداث و بهره برداری راه آهن است. گردشگری ریلی توجه خاصی به مدارک مکتوب و تصویری از نخستین سالهای ساخت راه آهن و همچنین آثار فیزیکی به جا مانده در حاشیه مسیر راه آهن ایران دارد تا از این طریق تجربه های منحصر بفرد را در اختیار مخاطب قرار دهد.

مهدوی افزود: آنچه گردشگری راه آهن را متمایز و مجذوب کننده می کند دیدن ایستگاه های تاریخی، قطارهای قدیمی، پل ها، تجهیزات ریلی و رویدادهای شکل گیری مسیر راه آهن است که گردشگری خاطره انگیزی را رقم می زند.

وی درباره منابع این اثر پژوهشی نیز گفت: علاوه بر پژوهش میدانی و کتابخانه ای و بررسی برخی اسناد موجود، مهمترین منابع من برای گردآوری داده های تاریخی این اثر، بهره گیری از داده های ارائه شده از طریق محمد محسنیان پژوهشگر تاریخ راه آهن و دکتر مصطفی نوری پژوهشگر تاریخ معاصر ایران و کتاب تاریخ جامع راه آهن اثر کاظم مکملی بود. امیدوارم این کتاب به عنوان اثری پژوهشی درباره یکی از جاذبه های بین المللی گردشگری مازندران مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد و در آینده نیز شاهد انتشار آثار پژوهشی درباره سایر جاذبه های شاخص گردشگری مازندران باشیم.

منبع: همگردی

به "نخستین کتاب پژوهشی درباره راه آهن شمال با عنوان مینیاتور شمال رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین کتاب پژوهشی درباره راه آهن شمال با عنوان مینیاتور شمال رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید