راه اندازی یک فضای کار حرفه ای در خانه

به گزارش وبلاگ جزیره، با پیشرفت فناوری و تغییر ساختار کارها، بسیاری از افراد در پی راه هایی هستند تا بتوانند در خانه خود به صورت حرفه ای کار نمایند. ایجاد یک فضای کار مناسب در خانه می تواند به شما یاری کند تا تمرکز و بهره وری خود را افزایش دهید. در این مقاله، به آنالیز چگونگی ایجاد یک فضای کار کارآمد و حرفه ای در خانه می پردازیم.

راه اندازی یک فضای کار حرفه ای در خانه

انتخاب مکان مناسب

اولین قدم در ایجاد یک فضای کار در خانه ، انتخاب مکان مناسب است. برای انتخاب مکان مناسب، به موارد زیر توجه کنید؛

- انتخاب یک اتاق یا بخشی از خانه که از سر و صدای بیرونی کمترین تأثیر را به شما وارد می نماید.

- در نظر گرفتن مکانی که دارای نور طبیعی مناسب باشد یا بتوانید نور مصنوعی مناسبی در آن ایجاد کنید.

- انتخاب مکانی که به میزان کافی فضای ذخیره سازی برای ابزارها و مستندات کاری شما داشته باشد.

انتخاب و تنظیمات مبلمان

بعد از انتخاب مکان مناسب، احتیاج است تا به انتخاب مبلمان مناسب برای فضای کارتان بپردازید. در این بخش موارد زیر را مد نظر داشته باشید؛

- انتخاب یک میز مناسب که به ارتفاع و میزان شما و فضای موجود بخورد. مطمئن شوید که میز کافی بزرگ باشد تا بتوانید تمام وسایل کاری خود را روی آن قرار دهید.

- انتخاب یک صندلی ارگونومیک و راحت که به حمایت درست از قسمت های بدنی مانند پشت و کمر یاری کند.

- تنظیم میز و صندلی به ارتفاع و موقعیتی که راحتی شما را تضمین نموده و از ایجاد درد و مسائل جسمی جلوگیری کند.

ایجاد محیط مناسب

برای ایجاد یک فضای کار حرفه ای در خانه، به موارد زیر توجه کنید؛

- ایجاد نور مناسب، با استفاده از نور طبیعی و یا نور مصنوعی مناسب؛

- کنترل دما و تهویه مناسب در فضای کارتان.

ویژگی های میز و صندلی مناسب برای فضای کار خانگی

میز و صندلی مناسب برای فضای کار خانگی باید ویژگی های زیر را داشته باشد؛

صندلی ارگانیک

انتخاب یک صندلی ارگونومیک بسیار مهم است. ویژگی هایی که در یک صندلی ارگونومیک باید موجود باشد به توضیح زیر است؛

پشتی با انحنا مناسب- پشتی صندلی باید به شکل انحنا داشته باشد تا به منطقه کمر و پشت شما پشتیبانی کند و فشار زیادی روی آنها نیفتد.

قابلیت تنظیم ارتفاع- صندلی باید قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد تا بتوانید آن را به ارتفاع مناسب خود تنظیم کنید.

پشتی قابل تنظیم- بهتر است صندلی دارای پشتی قابل تنظیم باشد تا بتوانید زاویه پشتی را تنظیم کنید و به وضعیتی که برای شما راحت است، تنظیم گردد.

صندلی با پشت بلند- صندلی با پشت بلند و پشتی که به شکل منحنی است، به شما یاری می نماید تا درست نشسته و قسمت های کمر و گردن خود را به خوبی حمایت کنید.

میز مناسب

ارتفاع مناسب- میز باید به ارتفاعی تنظیم گردد که بتوانید با راحتی نشسته و کار کنید. آنالیز نمایید که آیا ارتفاع میز قابل تنظیم است یا خیر.

فضای کافی- میز باید به میزان کافی بزرگ باشد تا بتوانید تمام وسایل کاری خود را روی آن قرار دهید؛ از جمله کامپیوتر، کیبورد، ماوس و سایر وسایل لازم.

سطح صاف و مقاوم- مطمئن شوید که سطح میز صاف و مقاوم است تا بتوانید روی آن با راحتی نوشته نمایید و ابزارهای کاری خود را بدون مشکل قرار دهید.

فضای ذخیره سازی- اگر احتیاج به فضای ذخیره سازی برای مستندات کاری و وسایل دیگر دارید، میزی با قفسه ها یا دراورهای جانبی را در نظر بگیرید.

کیفیت ساخت

مواد با کیفیت- اطمینان حاصل کنید که میز و صندلی از مواد با کیفیت و مقاوم ساخته شده اند تا بتوانید برای مدت طولانی ازآنها بهره ببرید.

پایه و ساختار محکم- مطمئن شوید که صندلی و میز دارای پایه و ساختاری محکم و پایدار هستند تا به شما امکان استفاده راحت و بدون نگرانی از واژگونی یا آسیب دیدگی بدهند.

طراحی و استایل

سازگاری با دکوراسیون- انتخاب میز و صندلی ای که با دکوراسیون فضای کار خانگی تان سازگار باشد، موجب ایجاد هماهنگی ظاهری و آرامش در محیط کاری می گردد.

فضای کافی- مطمئن شوید که میز و صندلی انتخابی به میزان کافی کوچک یا بزرگ نیستند و میز زیادی فضای اتاق را اشغال نمی نماید و صندلی نیز به جایی که مناسب فضای شما باشد، مناسب است.

با توجه به این ویژگی ها، میز و صندلی مناسب برای فضای کار خانگی خود را انتخاب کنید. البته، توجه داشته باشید که سلیقه شخصی شما نیز باید در انتخاب موردنظر شما مؤثر باشد.

چطور محیط کار را با محیط نشیمن در خانه جدا کنیم؟

برای این که محیط کار با محیط نشیمن در خانه تداخل نکند، از راه های زیر بهره ببرید؛

مکان فیزیکی- کوشش کنید محل کار خود را در یک فضای جداگانه قرار دهید. این فضا می تواند یک اتاق خالی، یک کمد کاربردی یا حتی یک بخش از اتاقی با دیوارهای جداگانه باشد. این امر به شما یاری می نماید تا از بین بروندن تحرکات و مزاحمت های ناشی از فعالیت های روزمره خانه جلوگیری نموده و بر روی کار خود تمرکز کنید.

استفاده از پرده یا پانل جداکننده- با نصب پرده، پانل جداکننده یا حتی پارتیشن ها، محیط کار خود را از بقیه فضاهای خانه جدا کنید. این اقدام به شما یاری می نماید تا به صورت بصری محیط کار را از بقیه فضاها جدا سازید و حس دسترسی آسانتر به وسایل و ابزارهای کاری را داشته باشید.

تنظیم ساعات کاری- تعیین ساعات کاری تعیین و رعایت آنها به شما یاری می نماید تا مرز بین محیط کار و محیط نشیمن را بهتر تعیین کنید. به همراه اعضای خانواده خود در خصوص ساعت های کاری خود صحبت نموده و برنامه ریزی کنید تا در طول این ساعات، از دسترسی و مزاحمت کمتری برخوردار باشید.

تزئینات و تغییرات ظاهری- با تزئینات و تغییرات ظاهری، بر جداگانه بودن محیط کار خود تا حدی تاکید نمایید. برای مثال، با تغییر رنگ دیوارها، قالب ها و دکوراسیون مورد استفاده در محیط کار، حس جداگانگی بیشتری را ایجاد کنید.

روش های مکمل

ایجاد مرزهای زمانی- تنظیم زمان های استراحت و استفاده از فضای نشیمن به عنوان زمان های استراحت از کار به شما یاری می نماید تا روحیه و انرژی خود را برای ادامه کارها بدست آورید. در این زمان ها، کوشش کنید از فضای کار دور شوید و به فعالیت هایی مانند خواندن کتاب، تماشای فیلم یا تبادل نظر با دیگر افراد خانواده بپردازید.

اعلام وضعیت- به افراد خانواده خود اعلام کنید که در حال کار هستید و احتیاج به آرامش و تمرکز دارید.

استفاده از هدفون یا هندزفری- از هدفون یا هندزفری می تواند به شما در جدا کردن صداهای بیرونی و محیط نشیمن یاری کند. با پخش موسیقی آرامش بخش و یا استفاده از صداهای طبیعت، تمرکز خود را بر روی کار افزایش دهید.

برنامه ریزی و سازماندهی- برنامه ریزی و سازماندهی منظم کارهای روزمره خود به شما یاری می نماید تا محیط کار را از محیط نشیمن جدا نموده و به طور مؤثر تر کار کنید. با تعیین اهداف روزانه و برنامه ریزی زمان، بهتر می توانید تمرکز خود را بر روی کار حفظ کنید و از مزاحمت های خانگی کاسته گردد.

با اجرای این روش ها، محیط کار خود را از محیط نشیمن در خانه جدا کنید و بر روی کار خود تمرکز بیشتری داشته باشید. مهم ترین نکته در این روند، ایجاد تعهد و انضباط شخصی است تا به برنامه ریزی خود پایبند بوده و از انحرافات کمتری برخوردار باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

منبع: اتاق

به "راه اندازی یک فضای کار حرفه ای در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی یک فضای کار حرفه ای در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید