درون ساختمان های عجیب با علامت X در چین چه می گذرد؟، عکس

به گزارش وبلاگ جزیره، در حومه پکن، مجموعه ای از ساختمان ها، با علامت X شکلی بر روی آن ها قرار گرفته اند؛ در داخل این ساختمان ها محققان از سراسر دنیا با میدان های مغناطیسی، فشارها و دماهای شدید، ماده را به حد خود رسانده و آن را با روش های نو با وضوح بسیار دقیق در زمان آنالیز می نمایند.

درون ساختمان های عجیب با علامت X در چین چه می گذرد؟، عکس

به گزارش خبرگزاری وبلاگ جزیره ، یکی از اهداف بسیاری از محققان برای استفاده از این جعبه ابزار 220 میلیون دلاری، کشف ابررساناهای نو است، موادی که الکتریسیته را بدون مقاومت راهنمایی می نمایند. لی لو، مدیر مؤسس SECUF، فیزیکدان در مؤسسه فیزیک آموزشگاه علوم چین (IOP) در پکن می گوید: این شرایط شدید فرصت بسیار خوبی برای اکتشافات نو ارائه می دهد.

درک مکانیسم هایی که زیربنای ابررسانایی هستند، گام مهمی در مسابقه دنیای برای یافتن ماده ای است که این پدیده را به جای در شرایط سرد، در دمای اتاق نشان می دهد. چنین کشفی می تواند درها را به روی رایانه های سریع تر باز کند و از جمله مزایای دیگر، مصرف برق را کاهش دهد.

در شرایط شدید، ماده خواصی از خود نشان می دهد که در غیر این صورت پنهان می ماند. به عنوان مثال، هنگامی که بعضی از مواد معمولی در معرض فشار زیاد و سرمای شدید قرار می گیرند، به ابررسانا تبدیل می شوند. کنستانتین کامنف، فیزیکدان دانشگاه ادینبورگ، بریتانیا، که متخصص در مهندسی و ابزار دقیق در شرایط شدید است، می گوید: میزان گیری ابررسانایی می تواند سخت باشد، زیرا بسته به تکنیک مورد استفاده می تواند متفاوت ظاهر گردد. توانایی اختلاط و تطبیق چنین شرایطی در یک مرکز واحد به محققان این امکان را می دهد که نمونه های خود را به طور کامل و کارآمدتر از آنچه که می توانستند، توصیف نمایند.

یکی از ایستگاه هایی که در این جعبه ابزار 220 میلیون دلار جا خوش نموده است، یک سلول سندان مکعبی است، دستگاهی که مواد را تحت فشار بسیار زیادی از شش طرف فشرده می نماید. این دستگاه با دو آهن ربا ابررسانا و سیستم های خنک نماینده مبتنی بر هلیوم کار می نماید. این دستگاه می تواند برای میزان گیری طیف وسیعی از خواص و ویژگی های الکترونیکی استفاده گردد. اگرچه ابزارهای معمولی فشار بالا، مانند سندان های الماسی، می توانند نمونه هایی را در خود جای دهند که فقط به میزان عرض یک موی انسان هستند، این دستگاه سندان مکعبی می تواند نمونه های بزرگ تر را فشرده کند و میزان گیری ویژگی های الکترونیکی را با جزئیات ریزتر آسان تر کند. محققان از این طریق، تعدادی ابررسانا، کشف نموده اند.

پشت یک مانع زرد رنگ در انتهای دیگر اتاق، یک آهنربای ابررسانای قدرتمند واقع شده است. روی ژو، فیزیکدان در IOP و همکارانش ایستگاهی را راه اندازی نموده اند که آهنربا را با دمای بسیار پایین ترکیب می نماید تا میزان گیری های تشدید مغناطیسی هسته ای (NMR) را انجام دهد. این تکنیک رفتار هسته های اتمی را در میدان های مغناطیسی بالا ردیابی می نماید.

ژو می گوید، این آهنربا می تواند یک میدان مغناطیسی پایدار را به جای چند روز یا چند ساعت تا یک ماه حفظ کند، زیرا قدرت بسیار کمتری دارد. او شرح می دهد که این امکان را برای محققان فراهم می نماید که آزمایش های طولانی تری روی همان نمونه انجام دهند.

ابررسانایی تنها پدیده ای نیست که محققان در اینجا آن را دنبال می نمایند. بعضی از محققان از لیزرهای فوق سریع برای مطالعه خواص نیمه هادی ها استفاده می نمایند، در حالی که بعضی دیگر از طیف وسیعی از ابزارها برای شکار حالت های کوانتومی گریزان ماده استفاده می نمایند.

اگرچه محققان از سراسر دنیا از این مرکز استفاده می نمایند، اما این مرکز می تواند به چین در کوشش برای دستیابی به ابررسانایی در دمای اتاق رجحان بیشتری نسبت به سایر کشورها بدهد.

منبع: NATURE

227227

منبع: خبرآنلاین

به "درون ساختمان های عجیب با علامت X در چین چه می گذرد؟، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درون ساختمان های عجیب با علامت X در چین چه می گذرد؟، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید